منیفولد هیدرولیک، بلوک هیدرولیک، زیرشیری هیدرولیک 

بلوک هیدرولیک، یک بلوکه فلزی است که مدار هیدرولیک طراحی شده، برای سیستم هیدرولیک مورد نظر در آن اجرا می‌گردد. وظیفه اصلی آن انتقال و کنترل سیال بین پمپ هیدرولیک، شیر‌ها و عملگر‌ها است. جریان سیال تحت فشار به واسطه شیرهای هیدرولیک نصب شده بر روی بلوک هیدرولیک قابل کنترل است. در نهایت با اتصال آن به عملگر‌ها (جک هیدرولیک – هیدروموتور ) کار مورد نیاز صورت می‌پذیرد. بلوک هیدرولیک در بیشتر موارد بر روی یونیت هیدرولیک نصب می‌شود.

رضایت 100 درصدی مشتریان عزیز ما، در ساخت و پشتیبانی فروش بیش از 14800 بلوک هیدرولیک و تعمیرات و بازسازی بیش از 3200 بلوک هیدرولیک، طی 12 سال گذشته یکی از بزرگترین افتخارات مجموعه فنی مهندسی سماهیدرو است. به آن میبالیم و همیشه سعی بر آن داریم، تا کیفیت ساخت را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهیم.

مجموعه فنی مهندسی سماهیدرو

بلوک هیدرولیک SHB سری ساخت

بلوک هیدرولیک SHB-D-03 سایز "1/8

بلوک هیدرولیک SHB-D-03

 

دایرکشنال – سایز “1/8

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-06 سایز "3/8

بلوک هیدرولیک SHB-D-06

 

دایرکشنال – سایز “1/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-10 سایز "3/8

بلوک هیدرولیک SHB-D-10

 

دایرکشنال – سایز “3/8

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-16 سایز "1/2

بلوک هیدرولیک SHB-D-16

 

دایرکشنال – سایز “1/2

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-22 دایرکشنال سایز 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-D-22

 

دایرکشنال – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-32 دایرکشنال سایز 1/4-1

بلوک هیدرولیک SHB-D-32

 

دایرکشنال – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک SHB-PQ-20 سایز "3/8

بلوک هیدرولیک SHB-PQ-20

 

پروپرشنال – سایز “3/8

_
بلوک هیدرولیک SHB-PQ-25 سایز "3/4

بلوک هیدرولیک SHB-PQ-25

 

پروپرشنال – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-F-32 سایز "1/4-1

بلوک هیدرولیک SHB-PQ-36

 

پروپرشنال – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک SHB-D-32 سایز "1/4-1

بلوک هیدرولیک SHB-P-13

 

فشارشکن (رلیف) – سایز “1/2

_
بلوک هیدرولیک SHB-PQ-20 سایز "3/8

بلوک هیدرولیک SHB-P-22

 

فشارشکن (رلیف) – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-PQ-25 سایز "3/4

بلوک هیدرولیک SHB-P-28

 

فشارشکن(رلیف) – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک SHB-F-13 فلوکنترل سایز 1/2

بلوک هیدرولیک SHB-F-13

 

فلوکنترل – سایز “1/2

_
بلوک هیدرولیک SHB-F-22 فلوکنترل سایز 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-F-22

 

فلوکنترل – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-F-32 سایز "1/4-1

بلوک هیدرولیک SHB-F-32

 

فلوکنترل – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک ساخت و فروش قفل کن 1/2

بلوک هیدرولیک SHB-L-13

 

قفل کن – سایز “1/2

_
بلوک هیدرولیک SHB-L-22 قفل کن 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-L-22

 

قفل کن – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-L-32 قفل کن 1/4-1

بلوک هیدرولیک SHB-L-32

 

قفل کن – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک SHB-OW-13 سوپاپ 1/2

بلوک هیدرولیک SHB-OW-13

 

سوپاپ – سایز “1/2

_
بلوک هیدرولیک SHB-OW- 22 سوپاپ 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-OW-22

 

سوپاپ – سایز “3/4

_
بلوک هیدرولیک SHB-L-22 قفل کن 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-OW-32

 

سوپاپ – سایز “1/4-1

_
بلوک هیدرولیک SHB-C شیر کارتریج

بلوک هیدرولیک SHB-C

 

کارتریج – Cartridge

_
بلوک هیدرولیک SHB-OW-13 سوپاپ 1/2

بلوک هیدرولیک SHB-H

 

ترکیبی – Hybrid

_
بلوک هیدرولیک SHB-OW- 22 سوپاپ 3/4

بلوک هیدرولیک SHB-I

 

واسطه – Intermediary

_
اگر در جستجوی یک بلوک هیدرولیک استاندارد هستید، همین امروز با ما تماس بگیرید تا در مورد آن صحبت کنیم. انتخاب سماهیدرو: مشاوره صحیح، طراحی استاندارد، اصالت برند، ساخت با کیفیت، قیمت مناسب و متریال استاندارد را یکجا انتخاب کرده‌اید. ما از مشاوره در طراحی سیستم هیدرولیک تا راه‌اندازی آن، با ادغام علم و تجربه در کنار شما عزیزان هستیم.

مجموعه فنی مهندسی سماهیدرو

بلوک هیدرولیک SHB اطلاعات ساخت

معرفی بلوک هیدرولیک یا زیرشیری هیدرولیک

یک قطعه با چندین کاربرد، که در همه سیستم‌های هیدرولیک مدرن وجود دارد. کاربر دستگاه توسط دکمه‌ یا کلیدهای نصب شده بر روی دستگاه قادر به کنترل تمام بخش‌های آن دستگاه است. تا مقدار جریان و فشار سیال را بین پمپ، عملگر‌ها و سایر اجزای سیستم، را کنترل کند. کنترل سیال سرکش که چه مقداری به کدام قسمت، جریان یابد توسط شیرهای نصب شده روی بلوک هیدرولیک امکانپذیر است. در ماشین‌‌آلات متحرک مانند بیل مکانیکی یا لیفتراک، بازوی هیدرولیک ماشین از طریق اهرم‌‌های داخل کابین قابل کنترل است.

به لطف این اهرم‌ها، تحریک شیرهای نصب شده بر روی منیفولد هیدرولیک امکانپذیر است. که با تحریک شیر، سیال هیدرولیک، به قسمتی که لازم است کاری انجام دهد، قابل هدایت است. در دستگاه تزریق پلاستیک، با فشار دادن کلید، فرمانی به شیرهای نصب شده بر روی بلوک هیدرولیک داده می‌شود. تا عملیات‎‌های مختلف گیره بازو بسته، تزریق و مکش انجام گیرد. بلوک هیدرولیک از مجموع شیرهای هیدرولیک چیدمان شده‌‌ای که بر روی آن نصب شده تشکیل شده است.

راه‌اندازی

برای راه‌اندازی یک سیستم هیدرولیک باید از ادغام چندین شیر با کاربری متفاوت استفاده کنیم. این کاربری به گونه‌ای است که هرکدام وظیفه منحصر به خود را دارد. و با ادغام آنها با یکدیگر یک سیستم قادر به شروع کار و انجام آن است. برای ادغام چندین شیر به یکدیگر باید آنها را طوری به هم متصل کنیم. که مسیرهای اتصال قابلیت عبور سیال لازم را داشته باشند. شیرهای مورد استفاده در سیستم به یک بلوکه آهنی متصل شده که به آن بلوک هیدرولیک گویند. در اکثر سیستم‌های هیدرولیک، بلوک هیدرولیک بر روی یونیت هیدرولک نصب می‌شود.

دو روش جایگذاری شیر در سیستم هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. بین راهی
 2. بلوکی

امکان راه‌اندازی سیستم هیدرولیک با هر یک از مدل شیرها وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی است. و در آخر کار، سیستم راه‌اندازی خواهد شد. توجه داشته باشید که پمپ هیدرولیک تامین کننده سیال سیستم است. در سیستم بعد از پمپ باید چندین شیر نصب کنیم تا بتوانیم برای انجام کار عملگرها، در سیستم استفاده کنیم. از جمله: شیرهای کنترل فشار، جهت و جریان، و آنها را با هم ادغام و متصل کنیم. تا آن سیستم هیدرولیک را راه‌اندازی کنیم.

شیرهای بین راهی: 

در شیرهای بین راهی همانطور که از نامش پیداست باید از طریق اتصالات و شیلنگ‌ها به یکدیگر متصل شوند. این لوله‌ها و شیلنگ‌ها باید بقدر عبور جریان، قطور و برای تحمل فشار مستحکم، و از استاندارد لازم برخوردار باشد. و همچنین از اتصالات بسیاری در ابتدا و انتهای آنها برای نصب این شیرها استفاده کرد.

جدای از صرف هزینه بالای خرید اتصالات، سیستمی را راه‌اندازی کرده‌ایم، با نقص‌های بسیار. که ظاهری با شیلنگ‌هایی در هم تنیده و پیچ خورده و سردرگم دارد که مطمئنا چنگی به دل نخواهد زد. از این امر غافل نشویم که محل بستن این اتصالات می‌تواند نشتی داشته باشد. و باعث کاهش فشار در سیستم هیدرولیک ما و محیطی آلوده به روغن در آخر کار برایمان باقی گذارد.

شیرهای بلوکی: 

حال با جایگزین کردن شیرهای بلوکی بجای شیرهای بین راهی این قسمت طراحی را به نحو صحیح انجام دهیم. و با ساخت یک بلوک هیدرولیک برای سیستم تعداد زیادی شیر هیدرولیک را در دستگاه هیدرولیک نصب کنیم. با چیدمان و سوراخکاری صحیح یک سیستم هیدرولیک فاقد نشتی، کاهش فشار، و تولید گرما را طراحی کرده و بسازیم. از نظر عیب یابی، در سریعترین زمان ایراد را پیدا کرده و رفع ایراد نمائیم.

منیفولدها ظاهری ساده دارند ولی از نظر طراحی بسیار پیچیده و تخصصی است. که این امکان را فراهم کند که سیستم هیدرولیک خود را در بالاترین سطح استاندارد طراحی کنیم و بسازیم. وقتی صحبت از سیستم بدون نقص و راندمان بالای سیستم هیدرولیک می‌شود دیگر هیچ جایگزینی ندارد. طراحی بلوک هیدرولیک رکن اصلی طراحی برای ساخت یک سیستم هیدرولیک با یک یا چندین عملگر است.

طراحی بلوک هیدرولیک

اصلی‌ترین قسمت ساخت یک دستگاه هیدرولیک طراحی و اجرای مدار هیدرولیک آن دستگاه است. در صنعت هیدرولیک، زمانی که بحث طراحی مدار هیدرولیک باشد، منظور همان طراحی بلوک هیدرولیک، سیستم هیدرولیک است. و این بلوک هیدرولیک دستگاه است که تمامی نیازهای ما را از ساخت آن دستگاه برآورده می‌سازد. زیرا عملگرهای دستگاه توسط شیرهای هیدرولیکی قابل کنترل است که، بر روی منیفولد هیدرولیک نصب شده است.

محاسبه طراحی بلوک هیدرولیک

برای طراحی بلوک هیدرولیک ما نیازمند یکسری اطلاعات کامل و کافی از عملکرد و عملگرهای دستگاه هیدرولیک مورد نظر هستیم. که در ادامه به آنها میپردازیم.

 1. پمپ هیدرولیک سیستم
 2. مقدار دبی پمپ و یا پمپ‌ها
 3. عملگرهای دستگاه
 4. نوع عملگرها و عملکرد آنها
 5. تعداد و نوع ابزارهای اندازه گیری در سیستم

1. پمپ هیدرولیک سیستم 

در یک دستگاه هیدرولیک می‌توان از یک تا چندین پمپ هیدرولیک استفاده کرد. و هر پمپ هیدرولیک نیازمند یک شیر کنترل فشار (فشارشکن) است. و این چیزی است که یک طراح بلوک هیدرولیک باید از آن اطلاع داشته باشد. تا بتواند برای هر پمپ یک شیر کنترل فشار را در بلوک هیدرولیک جایگذاری کند. و این موضوع ساختار کلی منیفولد هیدرولیک را مشخص و شروع یک طراحی صحیح را پایه ریزی می‌کند.

2. مقدار دبی پمپ 

این مقدار مشخص کننده انتخاب سایز شیرها در سیستم هیدرولیک است. به زبان ساده باید گفت انتخاب سایز شیر برای کنترل حرکتی یک عملگر، به میزان دبی آن بستگی دارد. و این دبی نیز بر اساس سرعت حرکت عملگرها در یک دستگاه نیز می‌تواند متفاوت باشد. و طبق نیاز عملگر محاسبه و تعیین میگردد. در زمان ساخت نیز این مقدار دبی پمپ است که مشخص کننده قطر سوراخکاری بر روی بلوک هیدرولیک است. چرا که قطر سوراخکاری بلوک هیدرولیک باید متناسب با مقدار دبی عبوری از آن باشد.

3. عملگرهای دستگاه 

هر عملگر در دستگاه باید به یک شیر کنترل جهت مجهز باشد تا بتوان از آن در سیستم استفاده کرد. در طراحی بلوک هیدرولیک این تعداد عملگرها است که مشخص کننده تعداد شیرهایی است که باید نصب شوند. و هرچه این تعداد بیشتر باشد به همان نسبت هم بلوک بزرگتر، سنگین‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. که در مواردی باید از یک یا چند بلوک برای راه اندازی یک دستگاه استفاده کرد.

4. نوع عملگرها و عملکرد آنها 

گفته‌ایم و میدانید عملگرها به دو دسته خطی (جک هیدرولیک) و دوار (هیدروموتور) تقسیم میشود. در سیستم های هیدرولیک برای هر کدام از عملگرها نوع خاصی از شیر که مختص آن عملگر است طراحی میشود. و این طراحی در مدار هیدرولیک تاثیر و در نهایت بر روی طراحی بلوک هیدرولیک تاثیر دارد. این در زمانی است که میخواهیم بلوک را سوراخکاری کرده و برای این سیستم و این نوع عملگر آماده کنیم. در بسیاری از موارد با ترکیب چند شیر، یک عملگر را برای انجام کار آماده می‌کنیم.

5. تعداد و نوع ابزارهای اندازه گیری سیستم

ابزارهای اندازه گیری، ابزارهایی هستند که به کمک آنها ما از صحت و سلامت سیستم اطلاع پیدا میکنیم. یکی از مزایای استفاده از بلوک هیدرولیک در سیستم هم همین موضوع است. که میتوانیم با تعبیه یک خروجی اضافه برای اتصال این ابزارها به مسیر عبور جریان بهره ببریم. زمانی که سیستم هیدرولیک با یک مشکل روبرو میشود در کمترین زمان ایراد را تشخیص دهیم. بعد از مشخص شدن ایراد بلافاصله برای تعمیر و یا تعویض قطعه معیوب اقدام کنیم.

مشاوره جهت طراحی بلوک هیدرولیک

هر دستگاه هیدرولیک نیازمند یک سیستم هیدرولیک طبق یک استاندارد و طراحی درست است. هیدرولیک یک علم است و علم هیدرولیک بر مبانی و اصول فیزیک و مکاترونیک بنیان نهاده شده است. مجموعه فنی و مهندسی سماهیدرو بر مبنای تخصص در ضمینه هیدرولیک بنیانگذاری شده. و همیشه بر پایه این تخصص پیشرفت و حرکتی رو به جلو داشته است. مشاوره و پیشنهادهای کارشناسان این مجموعه در جهت طراحی یک سیستم هیدرولیک بی نقص است.

برنامه ریزی آموزشی این مجموعه باعث گردیده که همیشه همگام با تکنولوژی روز دنیا قدم برداریم. این مهم سبب شده همیشه بهترین مشاور در ضمینه علم هیدرولیک، برای صنعتگران در ساخت و تولید باشیم. ما می‌توانیم تضمین دهیم که طراحی‌ها و مشاوره‌های ما هیچگاه در راستای سود حاصل از فروش نبوده و نیست. و هیچگاه قطعاتی که در سیستم مورد نیاز نیست را برای سود حاصل از فروش به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

ساخت و تولید منیفولد هیدرولیک در این مجموعه

به طور سنتی، از یک شمش آلیاژ آلومینیوم، چدن، آهن و یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود. و به اندازه تمامی شیرهای مورد نیاز راه‌اندازی سیستم هیدرولیک برش داده می‌شود. سپس برای عملیات ماشین‌کاری آماده و طبق استانداردی ماشین‌کاری می‌شود. بعد از پلیسه گیری برای طراحی و پیاده سازی مدار هیدرولیک توسط استادکار آماده سوراخکاری و ماشینکاری می‌شود.

پس از آن ماشینکاری و سوراخکاری قلاویزکاری بر روی بلوک شروع می‌شود. و در نهایت پس از اتمام ماشینکاری به دستگاه سنگ مغناطیس سپرده می‌شود. تا سطحی صیقلی را برای نصب شیرهای هیدرولیک کار ساخت را به اتمام برسانیم. این سوراخکاری‌ها برای هدایت صحیح جریان سیال و تحمل فشار مورد نیاز سیستم هیدرولیک است. و هر طراحی و ساخت منیفولد هیدرولیک منحصر به همان سیستم است.

و لازم است اضافه کنیم که هر شیر هیدرولیک توانایی عبور مقدار مشخصی سیال را دارد. و سوراخکاری آن شیر هم باید طبق استاندارد همان شیر صورت گیرد. یکی از ایراداتی که یک سیستم هیدرولیک با سوراخکاری اشتباه به آن دچار می‌شود حرارت بیش از حد است. که باعث استهلاک قطعات در سیستم و بالا بردن هزینه‌های نگهداری می‌شود.

نصب منیفولد هیدرولیک، قطعات و لوازم و راه اندازی سیستم

این مرحله توسط کارشناسان و متخصصینی که دارای سابقه طولانی در این امر دارند انجام می‌شود. در بسیاری از کارخانجات این کار توسط پرسنل کاردان تعمیرات همان مجموعه صورت میگیرد. و در برخورد با ایراداتی که توانایی ادامه راه‌اندازی را نداشته باشند ما تا رفع مشکل در کنارشان هستیم. تا سیستمی بی نقص و مطابق خواسته کارفرمایان ساخته، نصب و راه‌اندازی کنیم.

تعمیر و نوسازی بلوک هیدرولیک

یکی از مشکلاتی که سیستم‌های قدیمی همیشه با آن درگیر بوده است فرسوده شدن قطعات است. این فرسودگی مانع بزرگی برای رشد و درآمد در تولید است. ما می‌توانیم یک سیستم قدیمی را به بهترین شکل ممکن با تعویض یک منیفولد هیدرولیک به سیستم مدرن تبدیل کنیم. تعویض منیفولد هیدرولیک یک راهکار برای تعویض شیرهای قدیمی با شیرهای جدید و به روز است. یکی از مزایای این تغییرات جایگزین کردن یک شیر هیدرولیک بجای چندین شیر در سیستم است.

طراحی بلوک هیدرولیک

محاسباتی که برای ساخت بلوک هیدرولیک نیازمند آن هستیم ابعاد بلوک آهنی است.

 • طول بلوکه آهنی
 • عرض بلوکه آهنی
 • ارتفاع بلوکه آهنی

طول بلوکه آهنی

طول یک بلوک هیدرولیک بر اساس تعداد شیرهایی است که برای تمامی عملگرها در سیستم استفاده میشود. جدای از شیرهای کنترل جهت ما در سیستم هیدرولیک نیازمند شیرهای کنترل فشار و جهت نیز هستیم. چیدمان صحیح این شیرها بر روی بلوک و در قسمت طول بلوکه است. و با در نظر گرفتن یک فاصله هوایی بین این شیرها در بلوکه آهنی. معمولا این فاصله بین 8 الی 10 میلیمتر بین شیرها و 10 میلیمتر هم در ابتدا و انتها محاسبه می‌شود.

عرض بلوکه آهنی

برای محاسبه عرض بلوک هیدرولیک، عرض بزرگترین شیر انتخابی بعلاوه عمق قلاویزهایی که برای پورت‌های خروجی در نظر گرفته می‌شود. اگر در چیدمان باید شیرهایی را در ارتفاع نصب کنیم عمق قلاویز پیچ‌های نصب آن را نیز در نظر می‌گیریم. با تجمیع این فاصله‌ها و اندازه‌ها می‌توانیم یک عرض قابل قبول را برای ساخت بلوک بدست آوریم. پس محاسبه طول و عرض را تا اینجا دانستیم.

ارتفاع بلوکه آهنی

مهمترین قسمت بدست آوردن ارتفاع بلوکه آهنی است. معمولا در ساخت بلوک هیدرولیک چندین سوراخکاری بصورت افقی در بلوک انجام می‌شود. این سوراخ‌ها معمولا لاین‌های راه دهنده سیال و قطور هستند که بر اساس فشار سیستم انجام می‌شود. با در نظر گرفتن تعداد آنها و حفظ فاصله بین آنها می‌توانیم ارتفاع یا ضخامت بلوک را محاسبه کنیم. و اگر قرار بر نصب یک شیر بر این جداره را داریم میبایست اندازه این شیر را به اندازه‌های دیگر اضافه کنیم.

قیمت ساخت بلوک هیدرولیک

برآورد قیمت یک بلوک هیدرولیک به عواملی بستگی دارد مانند:

 • هزینه خرید و تهیه بلوکه آهنی
 • ماشینکاری بلوک هیدرولیک
 • سوراخکاری و اجرای طرح
 • سنگ مغناطیس

خرید و تهیه بلوکه آهنی

در قسمتهای قبل به آن اشاره کردیم هر بلوک هیدرولیک بر اساس چیدمان شیرها محاسبه می‌شود. و معمولا در سیستمهای چند عملگری هیچگاه دو بلوک هیدرولیک ابعاد مشابهی ندارند. و بعد از چیدمان شیرها است که این هزینه بطور تقریبی مشخص می‌شود.

ماشینکاری بلوکه آهنی

این هزینه نیز با ابعاد بلوکه آهنی رابطه مستقیم دارد. هرچه ابعاد بلوکه بیشتر باشد هزینه ماشینکاری نیز بیشتر می‌شود.

سوراخکاری و اجرای طرح 

با توجه به تعداد بالای ساخت بلوک هیدرولیک در این مجموعه محاسبه زمان کار بر روی بلوکه‌ها مشخص است. و با افزودن هزینه‌های دیگر به این هزینه می‌توانیم قیمت بلوک هیدرولیک را بدست آوریم.

امتیازی که به این مقاله می‌دهید چند ستاره است؟
برای ما مهم است که چه میزان رضایت دارید

SHB چیست؟

SHB مخفف Sama Hydraulic Block

حروف لاتین مقابل آن حرف اول از ساختار شیر هیدرولیک به لاتین است

SHB-D        دایرکشنال     Directional      شیر کنترل جهت

SHB-PQ      پروپرشنال     Professional    شیر کنترل دبی و فشار

SHB-P         پرشر کنترل    Pressure         شیر کنترل فشار یا رلیف

SHB-F         فلو کنترل       Flow              شیر کنترل سرعت جریان

SHB-L         قفل کن         Lock              شیر قفل کن

SHB-R        ردیوسینگ      Reducing       شیر کاهنده فشار

SHB-OW     سوپاپ          One-way        شیر یک طرفه

و اعداد مقابل آنها سایز و مدل شیرها هستند.

SHB-D

کنترل جهت ( Directional )

زیرشیری که برای این شیرها ساخته می‌شود، در سیستم هیدرولیک وظیفه کنترل حرکتی عملگرهای هیدرولیک را بر عهده دارند. این مدل بلوک ها در 6 سایز مختلف ساخته می‌شود.

 • “1/8 – 03 
 • “1/4 – 06 
 • “3/8 – 10 
 • “1/2 – 16 
 • “3/4 – 25 
 • “1/4-1 – 32 

بلوک هیدرولیک دایرکشنال ( شیرهای هیدرولیک ) بر این مبناست که همه اینها یک کاربرد در سیستم هیدرولیک دارند. و تنها تفاوت آنها در مقدار دبی عبوری در داخل ساختار شیر ( بین اسپول‌ها ) است. که بلوک هیدرولیک نیز باید طوری طراحی و ساخته شود که بتواند آن مقدار دبی را از خود عبور دهد. معمولا مقدار دبی عبوری هر شیر در کاتالوگ آن محصول مشخص است.

به عنوان مثال:

شیر دایرکشنال ویکرز آمریکایی و یا انگلستان ( Vicker ) سایز “1/4 مقدار دبی تا 80 لیتر بر دقیقه مشخص شده است. پس طریقه ساخت منیفولد هیدرولیک نیز در اینجا اهمیت پیدا می‌کند. که اگر درست طراحی و ساخته نشود قرار دادن این مدل شیر با هزینه خرید بالایی که (به نسبت شیرهای دیگر موجود در بازار) دارد عملا بیهوده است. و در بسیاری از موارد باعث افزایش حرارت در سیستم و از دست دادن ویسکوزیته روغن می‌گردد.

بلوک تک طبقه

این مدل بلوک‌ها را می‌توانیم بصورت تک طبقه ( تک شیر ) ساخته و یا بصورت چند طبقه ( استفاده برای چندین شیر ) بسازیم. معمولا تعداد چیدمان هر کدام از این سایزها متفاوت است. بطور مثال می‌توانیم منیفولد هیدرولیک SHB-D-06 را تا 10 طبقه در یک منیفولد هیدرولیک طراحی کرده و بسازیم. ولی منیفولد هیدرولیک SHB-D-25 را تا 5 طبقه در یک بلوک بسازیم. منیفولد هیدرولیک طراحی کرده و بسازیم. ولی بلوک هیدرولیک SHB-D-25 را تا 5 طبقه در یک بلوک بسازیم.

SHB-PQ

پروپرشنال ( Professional )

یکی یگر از مدل ساخت بلوک هیدرولیک در این مجموعه است. که برای شیرهای پروپرشنال طراحی و ساخته می‌شود. این مدل بلوک ها در سه سایز ساخته می‌شود.

 • “3/8 – 125 لیتر SHB-PQ-20
 • “3/4 – 250 لیتر SHB-PQ-25
 • “1/4-1 – 500 لیتر SHB-PQ-32

دسته بندی این مدل ساخت بلوک هیدرولیک بر اساس لیتراژ مورد نیاز سیستم هیدرولیک است. و توان دبی عبوری آن در شیر هیدرولیک نصب شده بر روی آن است. ساخت بلوک هیدرولیک SHB-PQ به سه طریق ساخته می‌شود.

 • SHB-PQ ساده
 • SHB-PQ رو پمپی
 • PQ ترکیبی

ساده:

یک تک بلوک که در یک قسمت نزدیک به پمپ هیدرولیک در دستگاه نصب می‌گردد. و از طریق لوله کشی و یا شیلنگ به دیگر شیرهای موجود در سیستم هیدرولیک دستگاه متصل می‌شود.

روپمپی:

به نحوی ساخته می‌شود که مستقیما بر روی دهانه فشار پمپ هیدرولیک نصب می‌شود ( بجای فلانج فشار پمپ ) و باز هم توسط لوله کشی و یا شیلنگ به دیگر شیرها متصل می‌شود.

ترکیبی:

معمولا استفاده از این مدل شیر هیدرولیک در سیستم‌های هیدرولیک PLC کاربرد دارد. به همین دلیل استفاده از این مدل ساخت منیفولد هیدرولیک بسیار رایج است. در این مدل ساخت تمامی شیرهای کنترل فشار، جریان و جهت نصب می‌گردد. به همراه یک و در بعضی مواقع با دو یا چند شیر PQ در یک بلوک هیدرولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. که در گالری عکس های این مجموعه موجود است.

SHB-P

رلیف یا فشارشکن ( Pressure control

ساخت بلوک هیدرولیک در این مدل بصورت تکی در سه سایز ساخته میشود:

 • “1/2 – SHB-15
 • “3/4 – SHB-20
 • “1/4-1 – SHB32

استفاده از این مدل شیرها جزء لاینفک سیستم هیدرولیک است و همیشه بعد از خروجی هر پمپ هیدرولیک در سیستم هیدرولیک قرار می‌گیرد. در این مجموعه این مدل منیفولدهای هیدرولیک نیز مانند مابقی منیفولد‌ها به سه شکل ساخته می‌شود.

 • تک بلوک فشارشکن
 • چند شیر فشارشکن
 • ترکیبی با چند شیر

که معمولا بر اساس نیاز سیستم هیدرولیک ساخته و برای هر پمپ هیدرولیک یک شیر فشارشکن (رلیف) استفاده می‌شود.

SHB-F

کنترل جریان ( Flow control ) 

این زیرشیری هیدرولیک برای شیرهای کنترل جریان ساخته می‌شود و و مانند دیگر بلوک ها در سه سایز ساخته می‌شود.

 • SHB-F-1/2
 • SHB-F-3/4
 • SHB-F-1-1/4

که هر کدام از این مدل ها بر اساس لیتراژ طبقه بندی می‌شود. و برای کنترل سرعت عملگرها در سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا این مدل شیرها به دو صورت دو پورت و سه پورت هستند. و تنها تفاوت آنها این است که در مدل سه پورت یک مسیر به تانک T دارد که باعث راندمان بهتر در این مدل شیرها می‌شود. این مدل ساختار نیز مانند همه منیفولد‌های هیدرولیک دیکر بصورت تکی و یا ترکیب با چند شیر دیگر در یک منیفولد هیدرولیک قابل جایگذاری است.

SHB-L

قفل (Lock)

در دو مدل تکی و یک مدل ترکیبی با چند شیر بصورت یک بلوک ساخته می‌شود.

 • SHB-L-1/2
 • SHB-L-3/4
 • SHB-L-1-1/4

سایزها نیز همانند دیگر شیرها بر اساس لیتراژ دسته بندی و برای حبس کردن روغن در یک لاین ورودی و یا خروجی عملگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیر یک پیلوت (X) قرار دارد که به لاین مخالف برای باز کردن قفل استفاده می‌شود و زمانی که این لاین به فشار میرسد قفل درون شیر باز شده عبور جریان مجدد صورت می‌گیرد.

SHB-R

 ردیوسینگ ( Reducing )

از ساختار این شیر زمانی استفاده می‌شود که سیستم دارای یک فشار ثابت است و ما می‌خواهیم برای یک عملگر فشار را کاهش داده در صورتی که فشار اصلی سیستم همچنان بالا باشد تا در عملکرد سایر عملگرها اختلالی بوجود نیاید. این مدل نیز در 3 مدل تکی و بصورت ترکیبی با سایر شیرهای هیدرولیک دیگر ساخته می‌شود.

 • SHB-R-1/2
 • SHB-R-3/4
 • SHB-R-1-1/4

که هر کدام دارای دبی عبوری متفاوتی هستند.

SHB-OW

سوپاپ ( on-way Valve )

اینطور که از نام آن پیداست این یک شیر سوپاپ یا یک شیر یک طرفه برای کنترل جریان عبوری به یک سمت است. که عبور جریان در محل نصب این شیر غیر قابل برگشت است. این مدل شیر در بسیاری از قسمت‌های سیستم هیدرولیک کاربرد دارد. یکی از قسمت‌هایی که بیشترین استفاده را دارد، سیستم‌هایی است که از دو یا چند پمپ برای سرعت بخشیدن به عملگرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از خروجی پمپ هیدرولیک که می‌بایست یک شیر کنترل فشار نصب کنیم. بعد از آن یک شیر یکطرفه نصب می‌شود که مانع برگشت جریان عبوری شود که این برگشت در محل تلاقی پمپ‌ها باعث کاهش فشار سیستم به کمترین فشار تنظیمی در یکی از این کنترل کننده‌های فشار است. و با نصب این شیر یکطرفه هیچ مشکلی در فشار سیستم هیدرولیک بوجود نمی‌آید. این مدل ساخت منیفولد هیدرولیک نیز همانند دیگر سری منیفولد‌های هیدرولیک براساس دبی عبوری ساخته می‌شود.

سه سایز مختلف موجود است:

SHB-OW-1/2
SHB-OW-3/4
SHB-OW-1-1/4
هم بصورت تک منیفولد هیدرولیک هم بصورت ترکیب با سایر شیر‌های هیدرولیک در سیستم هیدرولیک. در اینجا با کلیات ساخت و مدل ها آشنا شده‌اید. که در گالری عکسهای مجموعه نیز می‌توانید تعدادی از این مدل ها و ساختارها را مشاهده بفرمائید.

SHB-C

کارتریج – Cartridge

SHB-H

ترکیبی – Hybrid

SHB-I

واسطه – Intermediary

بلوک دبل ونتیل (Double Valve) چیست؟

با توجه به توضیحات بالا در بسیاری از موارد سیستم هیدرولیک از دو پمپ هیدرولیک تغذیه می‌کند. که به آن پمپ‌های دوبل گفته می‌شود (به عنوان مثال پمپ ویکرز (45V به 25V). در این ساختار منیفولد هیدرولیک نیز باید با چیدمان دوبل سیستم را طراحی کنیم. شیر‌های کنترل فشار و کنترل جریان یک طرفه مدار هیدرولیک را بر روی بلوک هیدرولیک طراحی و چیدمان کنیم. که به این مدل ساختار، بلوک هیدرولیک دبل ونتیل گفته می‌شود.

مدار هیدرولیک اینگونه از سیستم‌ها باید بدین شکل طراحی شود. که جریان خروجی هر دو پمپ هیدرولیک قبل از ورود به شیر‌های کنترل جهت، با هم ترکیب شود. تا مقدار دبی مورد نیاز سیستم هیدرولیک تامین شود. هر کدام از پمپ‌ها با فشار متفاوتی در سیستم عمل می‌کنند. و جریان هیدرولیک همیشه میل به فرار به سمتی را دارد که کمترین مقاوت را دارد. پس در اینجا باید با استفاده از یک سوپاپ مسیر برگشت به سمت شیر کنترل فشار را مسدود کنیم.

با قرار دادن این شیر یک سیستم عاری از هرگونه مشکل را برای راه اندازی دستگاه مورد نظر طراحی و اجرا کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.